1.Dünya savaşı sonunda otomotiv teknolojisini tamamlayan taşıma elemanları yeterli seviye de olmamaya başlamıştı. Bu dönemde V Kayışı konusu yeniden ele alındı. Birçok denemeden sonra V Kayışı (vantilatör kayışı)  bugünkü şeklini aldı.

Varibelt V Kayışı, motorlu araçlarda krank mili - sarj dinamosu ve vantilator arasında bulunan, araç için önemli bir parça olan ve aynı vantilatör kayışı olarak da bilinen kayıştır. Krank milinin hareketinden itibaren dönmeye başladığını varsayarsak, şarj dinamosunda mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek araç içi şarj sisteminde, oradan vantilatörun dönmesini sağlayarak soğutma sisteminde yer alan önemli bir kayıştır.

Kopması halinde şarj sistemi belli bir süreden sonra aracın elektrik devrelerini aküye devreder ve bu da fazla uzun sürmeden akünün bitmesine yol açar. Bu nedenle motorlu araçlarda kullanılan önemli bir kayıştır.

Varibelt KayışVaribelt V kayışının çeşitleri; endüstri sektöründe kullanılan Düz V Kayışları, Tırtıllı V Kayışları , Dar Kesitli V Kayışları , Delikli V Kayışları, Baklalı V Kayışları, Altı Köşe V Kayışları, otomotiv sektöründe kullanılan; Otomotiv Kayışları , Düz V Kayışları, Tırtıllı V Kayışları Kanallı Kayışları, Triger Kayışlarıdır.

Süper Kauçuk Sanayii A.Ş 1998 yılında iki yeni markasını tescil ettirdi (varibelt*vx ve agrobelt) ve firma bu markalarla piyasaya hizmet etmeye devam etti, 1999 yılında TSE markasını alan ilk v-kayış üreticisi oldu.

Firma ürün kalitesi ve çeşitliliğini her geçen gün yeni teknolojik imkanlar sayesinde geliştirerek hizmet vermeye devam etmektedir.

SÜPER KAUÇUK SANAYİİ A.Ş.
Y. Dudullu Organize Sanayii Bölgesi 3. Cad. No: 8 81260 Ümraniye - İstanbul - TÜRKİYE
Tel: +90 (216) 364 11 02 - 364 11 09 - 313 11 41 - 313 11 42
Fax: +90 (216) 313 00 31