Rulman fiyatlarını etkileyen başlıca faktörler rulmanın materyali, kafes yapısı, tane bilya kalitesi, rulman ölçüleri, üretim yeri, menşei, ısıl işlem süreci, taşlama kalitesidir.

Manyetik rulmanlar

Bazı çok yüksek hız olan araçlarda geliştirilmiş Hidrolik enerji depolama sistemleri gibi, uygulama alanlarında manyetik rulmanlar kullanılır. Bu rulmanlar, hidrolikğin manyetik alanda dalgalanmasını sağlar ve bu da manyetik rulman sayesinde gerçekleşir.

Bazı Hidrolikler dakikada 50,000 devir yapar. Normal, Standard masura veya bilyeler bu devirde ya patlar ya da erir. Manyetik rulmanlarda herhangi bir hareketli parça yoktur. Bu nedenle de bu inanılmaz devir hızına dayanabilir.

Büyük ( Dev) Masuralı Rulmanlar

Belki de ilk büyük rulman kullanımı Mısırlıların piramitleri inşa etmesi sırasında yapılmıştır. Yuvarlak tomrukları ağır taşların altına koyarak inşa yönüne çevirmeyi başarmışlardır.

Bu da bir nevi o zaman kullanılan rulman denilebilir. Bu metot günümüzde çok ağır ve geniş tabanlı nesneleri hareket ettirmekte kullanılır.

Depreme Dayanıklı Bina sistemleri

Mesela yeni San Francisco Uluslararasi Havalimanı depremlere karşı dayanıklı geliştirilmiş sistemler kullanmaktadır. Bu teknolojilerden biri de dev bilyeli rulmanlardır.

Havalimanının ağırlığını taşıyan 267 sütun 1.5 metrelik rulmanlarla desteklenmektedir. Bilyeler temele monte edilmiştir. Deprem olduğunda zemin yer yöne 51 cm kadar sallanabilmektedir.

Sütunlar, bilyelerin üzerinde olduklarından bu sallanma oranı bilye sürtünmeyi azalttığından dolayı daha az hissedilerek deprem anında hafif sallantılarla kaydedilmiştir. Deprem sona erdiğinde de sütunlar eski konumlarına geri dönmektedir.